Expaty v Česku oslňují především pracovní podmínky

Nedávno zveřejněný žebříček společnosti Expat Insider staví Českou republiku do velice prosluněného světla. Celkově se naše nevelká země umístila na 11. příčce hned za Španělskem. V čem ale nemáme podle lidí, kteří žijí a pracují v cizině, konkurenci, to je sladění práce a volného času.

Seznam těch nejbáječnějších zemí, kam se lidé relokují, Expat Insider sestavuje už čtyři roky. Do letošního průzkumu se zapojilo 12 500 expatů pocházejících ze 166 států a žijících ve 188 zemích. Jedná se přitom převážně o manažery ve firmách a lépe postavené jednotlivce, nikoli o uprchlíky a azylanty.

Česko obsadilo 1. pozici v takzvaném Working Abroad indexu.

2017: Česko seskočilo o místo

Tito odpovídali na otázky týkající se 40 faktorů, které mají vliv na pobyt v jejich novém domově: pracovní podmínky, příjmy, rodinný život nebo ekologie.

Z odpovědí pak vzešlo celkové pořadí: 1. Bahrajn, 2. Kostarika, 3. Mexiko.

Česko si dlouhodobě vede velmi slušně, loni jsme završovali první desítku a letos jsme si pohoršili jen o jednu příčku. Čím Česká republika z “expatího” pohledu vyniká?

Úplně nejlepší na světě jsme podle expatů v pracovních podmínkách (takzvaný Working Abroad Index) – cizinci vypichují mix práce a volného času. Jsou spokojení s atmosférou na pracovišti, dostatkem pracovních míst, ekonomickou situací a plat je za ně v pořádku vzhledem k životním nákladům v zemi.

Expat Insider: Zpráva o České republice, 2017

Dalším pozitivem naší republiky v srdci Evropy jsou pro cizince bohaté možnosti, které nabízíme pro jejich ratolesti, zdraví dětí a také to, jak se tu mohou volně a samostatně pohybovat. Kladnému hodnocení značně napomáhá rovněž dostupná zdravotní péče a hustá dopravní síť.

Češi? Pohodáři a mírní požitkáři

Výsledky průzkumu nás charakterizují jako národ pohodářů, ne stoprocentních workoholiků, ale těch s nimiž se v práci dobře vychází. Expati nás nazývají mírnými požitkáři, kteří si kolem sebe vytvořili síť tisíce a jednoho způsobů, jak si vesele a celkem dostupně užívat volna.

Na druhou stranu cizinci Čechům vyčítají určitou uzavřenost a chlad, pro expaty je těžké s námi navázat přátelství. A “minusovým” bodem je pochopitelně jazyk – čeština se cizincům (po právu) jeví jako příliš obtížná a celkově Češi svojí znalostí jazyků zrovna neoslňují.

Cizinci si v Česku chválí také možnosti, které nabízíme pro jejich děti.

Díky výše zmíněným dobrým stránkám našeho státu, které cizinci na základě svých zkušeností zmiňují, se v Česku usazuje čím dál expatů. Narozdíl od mnohých nás, domorodců, si oni uvědomují, jak dobře se tady žije: ulice jsou bezpečné, volný čas trávíme aktivně, plat je po přihlédnutí k životním nákladům postačující.

Vezměte si příklad z tohoto pohledu “zvenčí” a spolu s Foreigners se nebojte zahraničních nájemníků, kteří si váží toho, že se Česká republika pro ně a jejich rodiny může stát novým “sladkým domovem”.

 

Použité zdroje:

https://www.internations.org/expat-insider/2017/czech-republic-39210

https://www.respekt.cz/denni-menu/expati-cesko-je-nejlepsi-misto-na-svete-kam-se-vydat-za-praci

 

Přečtěte si také, proč je lepší pronajmout byt cizincům s pomocí Foreigners než přes Airbnb.

Lucie Pátková

Milí pronajímatelé, jako PR Manager ve Foreigners se denně setkávám s expaty, kteří u nás hledají svůj nový domov. Svými články Vás chci podporovat v tom, aby ti své vysněné útočiště našli právě u Vás. Já sama žiji s cizincem a věřte mi, žádná katastrofa se nikdy nestala :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *